Ömer Kaptan Rehberliğinde Ürdün-Kudüs Turu Türk Havayolları İle 5 Gece 6 Gün Akabe - İstanbul Havalimanı

Ömer Kaptan Rehberliğinde Ürdün-Kudüs Turu Türk Havayolları İle 5 Gece 6 Gün

Ömer Kaptan Rehberliğinde Ürdün-Kudüs Turu Türk Havayolları İle 5 Gece 6 Gün

 


1. 2.GÜN: İSTANBUL – AKABE – WADI RUM

İstanbul Havalimanında buluşma. THY’nin tarifeli uçuşu ile Akabe’ye varışımız sonrası otelimize transfer ve dinlenme.

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası Akabe şehir turuna başlıyoruz. Panoramik şehir turu sonrası Akabe Körfezinde Tekne Turumuzu gerçekleştiriyoruz. Kızıldeniz’in berrak sularına açılırken cam tabanlı teknemizden Kızıldeniz'de bulunan resifleri, mercan kayalıklarını ve bir çok balık çeşidini görme fırsatı bulacağız. Tekne turumuz sonrası Akabe’den ayrılıp, Wadi Rum’a hareket. Ürdün’ün en büyük vadisi Rum Vadisine hareket ediyoruz. 7400 hektarlık alanda pembe kum ve eşsiz doğa oluşumların göreceğimiz Rum Vadisinde 4x4 araçlar ile safari turu yapacağız. Safarinin ardından akşam yemeğimizi alacağız. Sonrasında dinlenmek için çöle özel tasarlanmış kamp alanına hareket edeceğiz. Konaklama Çölde Çadır kamp otelimizde. (Kalacağımız modern çadırlarda lavabo ve duş imkânı bulunmaktadır.)

3.GÜN | WADI RUM – PETRA – MUTE – AMMAN

Otelimizde aldığımız sabah kahvaltı sonrası Wadi Rum'dan ayrılıyoruz. Dünyanın 7 harikasından biri olan Nebati Uygarlığından günümüze miras kalan Petra Antik kentine hareket ediyoruz. (Giriş Ücreti Dahil) Kadim kültürlerin dünyamıza bıraktığı öyle miraslar var ki; bu mirasları ne kartpostallarda ne de belgesellerde görmek yeterli gelmiyor; Petra Antik Kenti, ziyaretçilerine tüm bu hisleri ve çok daha fazlasını vadeden mistik bir yer Pembe, kırmızı, sarı ve turuncu kayaların renginden dolayı “Pembe Şehir” olarak da bilinen şehirde Al-Khazneh (Hazine), Roma tiyatrosu, Kral mezarlarını gördükten sonra serbest zaman veriyoruz. Petra gezimizi tamamladıktan sonra Amman’a hareket. Yol güzergahımız üzerinde bulunan Mute'yi ziyaret ediyoruz. İslam ordusunun Bizans askerleriyle çarpıştığı Mute Savaş alanının görülmesi ve şehitlerden Cafer-i Tayyar, Abdullah ibn Revaha ve Zeyd bin Harise’nin kabrini ziyaret. Ardından Amman'a varış otele yerleşme akşam yemeği ve konaklama. (Bugün Otele Girişimiz 23 sularında olacaktır.)

 

4.GÜN | AMMAN

Otelimizde aldığımız sabah kahvaltı sonrası Amman şehir turumuza başlıyoruz. Amman şehir turunda göreceğimiz yerler arasında; Herkül Tapınağı kalıntıları, Amman çarşısı, Roma Tiyatrosu, Ashab-ı Keyf Mağarası, Birinci Cihan Harbi'nde İngilizlere karşı Osmanlı Devleti'nin bugünkü Ürdün topraklarındaki merkezi olan Salt kentinde vatanlarını savunurken şehit düşen kahraman Osmanlı askerlerinin defnedildiği “Salt Türk Şehitliği” ve Hz. Musa (a.s)'ın kayınpederi Hz. Şuayib (a.s)'ın Kabri bulunmaktadır. Programımızı tamamladıktan sonra akşam yemeği ve konaklama.

5.GÜN | AMMAN – SALT – ERİHA - KUDÜS

Kahvaltının ardından Birinci Dünya Savaşında Filistin cephesinde şehit düşen Türk askerlerinin ebedi istirahatgahı Salt Türk Şehitliğini ziyaret. Ardından Filistin'e geçiş. Tarihi Eriha şehrini ziyaret ediyoruz. Serbest zamanın ardından Hz Musa makamını ziyaret ve Kudüs'e varış. Hz.Davud’un (as) kabri ve Hz.İsa (as)’nın havarileriyle son akşam yemeğini yediği mekan ile Hz.Meryem’in vefat ettiği yerin görülmesi. Ardından Yahudiler için kutsal sayılan Ağlama Duvarı - Burak Duvarı ve Hristiyanlarca önem atfedilen ve Hz.İsa suretindeki kişinin çarmıha gerildiği Kıyamet Kilisesi’nin ve Hz.Ömer Mescidi’nin görülmesi. Otelimize yerleşme akşam yemeği ve konaklama.

6.GÜN | KUDÜS – ZEYTİNDAĞI – İSTANBUL

Sabah namazı için Mescid-i Aksa’ya gidiş ve dönüş. Kahvaltı otelimizde. Kahvaltının ardından Bâbü’l-Esed adı verilen aslanlı kapının hemen girişinde bulunan Müslüman Mezarlığı içerisinde ki Ubâde b. Sâmit ve Şeddâd b. Evs isimli sahabe efendilerimizin kabirlerini ziyaret ediyoruz. Via Dolarosa’ya doğru yürüyoruz. Bu yol Hz. İsa’nın çarmıha gerileceği yolu yürüdüğü esnadaki duraklama noktalarıdır. Bu noktalarda kilise ve ziyaret noktaları bulunur. Hıristiyanlar bu noktalarda durup, ibadet ederek hacı olurlar. Hz. İsa’nın türbesi olarak bilinen Kıyame Kilisesi’ni ziyaret ediyoruz. Burada türbe ve Hz.İsa’nın çarmıhtan indirildikten sonra bedeninin üzerine konulduğu musalla taşını göreceğiz. Kıyame kilisesi Golgota tepesi üzerinde kurulmuştur. Kilisenin dışında 1852 Kudüs için çıkarılan Osmanlı fermanı ilan edilince pencerede kalan tarihi merdiveni de göreceğiz. 638 yılında Kudüs’e gelen Hz. Ömer(r.a.)’ın namaz kıldığı yerde yapılmış olan Hz.Ömer Mescidi’ni ziyaret ediyoruz. Ardından Kudüs fatihi Selahaddin Eyyubî’nin yaptırdığı Hankah(tekke)’yi göreceğiz. Sonrasında avlu içerisinde yer alan Kayıtbay Sebili’ni, Burak Mescidi’ni, Aksal Kadim içerisinde yer alan Hz.Meryem mihrabını ve ibadet mekanını göreceğiz. Buradan Mervan b. Abdülmelik tarafından yapılan Mervâni mescidi içerisindeki Hz. İsa’nın vaftiz teknesini göreceğiz. Bu ziyaretlerimizin nihayetinde öğle yemeği yiyerek Yahudilerin kutsal şabat bayramı sebebi ile ağlama duvarı ve içerisindeki havrayı ziyaret ediyoruz. İçeride fotoğraf çekimi yasak olduğundan dışarıda fotoğraf çekilebilir. Tur sonrası havalimanına transfer ve turumuzun sonu.


Ücrete Dahil Olan Hizmetler

THY ile İstanbul – Akabe / Tel Aviv – İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti

 4* Otellerde Akabe’de 1 gece, Wadi Rum’da 1 gece, Amman’da 2 gece ve Kudüs’de 1 gece olmak üzere toplam 5 gece Yarım Pansiyon Konaklama

 5 Akşam Yemeği

 5 Sabah Kahvaltısı

 Kudüs Vize Ücreti

 Petra Giriş Ücreti

 4*4 Jeepler ile Safari

 Program boyunca Otobüslerle Ulaşım

 Glassboat Tekne Turu Akaba

 Türkçe rehberlik

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

 Program da belirtilmeyen öğle yemekleri

 Yurtdışı Çıkış Harcı

 Ekstra Harcamalar

 Petra Hariç diğer müze ve ören yeri giriş ücretleri

 Otel ekstraları

 Programda belirtilmeyen tur ve transferler

 Yemeklerde ve molalarda alınacak içecekler

 Seyahat sağlık sigortası 

Call Center